Môj účet

Ako správne nastaviť zosilňovač v aute?

Zosilňovač môžeme použiť na komponentné alebo koaxiálne reproduktory, ale predovšetkým na subwoofer. Ak chceme, aby výsledný zvuk bol kvalitný, je potrebné správne nastaviť "GAIN" a tiež výhybky na zosilňovači. A preto majú zosilňovače väčšinou možnosť upravovať zvuk pomocou filtrov. Gain je otočný ovládač (trimmer), ktorým na zosilňovači upravujeme vstupnú citlivosť. Nefunguje ako klasické volume, takže podľa úrovne výstupu z autorádia a výkonu reproduktorov alebo subwoofera ho nastavíme na ideálnu hodnotu. V praxi môžeme začať nastavením hlasitosti na autorádiu na 70%. Potom pridávame na zosilňovači gain do chvíle, kedy reproduktory alebo subwoofer nezačnú skresľovať. Nastavovať odporúčame na kvalitnej nahrávke s basovým základom. Akonáhle budeme počuť, že meniče už hrajú skreslene, stiahneme gain o malý kúsok späť. Odporúčame počúvanie priamo pri subwoofere, nie z pozície vodiča. Týmto máme nastavenú vstupnú citlivosť zosilňovača.

Nastavenie výhybky pre subwoofer

Najčastejšie použitie zosilňovača je na subwoofer. Frekvenčný rozsah, ktorý má hrať, je len nízky, a preto je potrebné stredné a vysoké pásmo odfiltrovať. Filter, ktorý prepúšťa len nízke frekvencie, sa značí "LPF - Low Pass Filter". Zapneme LPF a otočným ovládačom nastavíme podľa počúvania deliacu frekvenciu. Podľa subwoofera a typu auta sa v praxi pohybujeme v rozmedzí 45 - 80 Hz.

Nastavenie výhybky pre reproduktory

Reproduktory, ktoré budú hrať bez subwoofera, môžeme nechať hrať plné pásmo, väčšinou na zosilňovači značené ako "FULL". Pokiaľ bude v aute subwoofer, odporúčame zapnúť filter HPF, ktorý prepúšťa len vysoké frekvencie. Na otočnom ovládači nastavíme deliacu frekvenciu, ktorá sa bude pohybovať v rozmedzí 40 - 70 Hz podľa typu reproduktorov. Tým odfiltrujeme veľa nízkej frekvencie, ktoré napríklad 16,5 cm veľké reproduktory vo dverách nezahrajú tak kvalitne a máme na nich subwoofer.

Bass boost

Respektíve zvýraznenie basov. Touto funkciou možno zvýrazniť samotné basy. Pri vysokom leveli bass boostu môžu reproduktory, poťažmo subwoofer, už veľmi skresľovať a zvuk potom bude skôr horší ako lepší. Odporúčame teda funkciu "bass boost" používať len veľmi decentne. Pri maximálnom využití bass boostu hrozí poškodenie reproduktorov alebo subwoofera.

Subsonic

Subsonický filter je v podstate horný priepust pre veľmi nízke frekvencie, zvyčajne 45 Hz alebo nižšie. Čokoľvek pod týmto nastavením je oslabené. Ide o to, aby subwoofer nechodil pod nastavenie subsonického filtra a nepreťažoval sa veľmi nízkymi frekvenciami. Subwoofer v podstate zahrá frekvencie pod nastavením hodnoty subsonického filtra, ale veľmi oslabene.

Phase Shift

Fázový posun (Phase shift) je lineárny elektronický oscilátor, ktorý produkuje sínusový výstup. Skladá sa z invertujúcej časti zosilňovača ako je tranzistor. Spätná väzba sieť "posunie" fázu na výstupe zosilňovača o 180 stupňov na oscilačný kmitočet a dá pozitívnu spätnú väzbu. Filter Phase shift vytvára fázový posun, ktorý sa zvyšuje s rastúcou frekvenciou. To sa zvyčajne používa, keď je čiastková montáž subwoofera s magnetom von, alebo keď sú dva zosilňovače externe prepojené. Phase Shift sa tiež používa pri aktívnom zapojení reproduktorov, kde sa nastavuje časový posun reproduktorov. Ide o to, aby subwoofer nehral basy oneskorene a z toho dôvodu lepšie zosilňovače túto možnosť obrátenia fázy ponúkajú.

Autor: Ing. Karel Šudák
Kopírovanie fotografií alebo textu je zakázané! Všetky práva vyhradené.

Podobné články

Môžem zapojiť subwoofer na samotné autorádio?
Rady, ako postupovať v prípade nejasností ohľadom pripojenia subwoofera k autorádiu.
Celý článok
Ako a kam zapojím externý zosilňovač či aktívny subwoofer?
Rady a návody s pripojením zosilňovača alebo aktívneho subwoofera.
Celý článok
Akú káblovú sadu použiť?
Poradíme vám ako správne vybrať káblovú sadu k vášmu zosilňovaču.
Celý článok