Sme propagátori akustickej peny, ktorá sa umiestňuje do dverí ako druhá vrstva tlmenia, priamo za stredobas. Vychádzame z domáceho hifi, kde každá lepšia stĺpová hifi zostava má tieto akustické materiály, ktoré zabraňujú stojatému vlneniu. Ak máme dva rovnaké stredobasy, keď jeden umiestnime do ozvučnice s objemom 15 litrov netto bez tlmenia, a druhý stredobas hneď vedľa dáme do vytlumenej ozvučnice s rovnakým objemom, kde ale bola použitá akustická pena alebo ľudovo povedané "ihlančeky", stane sa, že od frekvencie okolo 1000 Hz a nižšie je zvuk u vytlumenej ozvučnice odlišný. Odlišný, resp. lepší v podaní reálnosti hlasu speváka či speváčky, zvuk je čitateľnejší. Je poznať, že netrpí na spätný odraz zvuku, ktorý len pri priamom porovnaní je možné naozaj rozoznať. Stredy sú menej agresívne a u nevytlumenej ozvučnice nepočujete spodné frekvencie. Lepiť akustický materiál do dverí za stredobas má teda zásadný vplyv na výslednú kvalitu zvuku. Ak vás zaujíma percentuálna hodnota, nebojíme sa tvrdiť, že zvuk s akustickou penou je na stredobasu o cca 20% kvalitnejší.
Testovali sme 3 akustické peny:
- Sinus Live ANS - extrémne nasiakavá a úplne nevhodná do dverí - ideálna do bassreflexových ozvučníc pre subwoofery.
- Ground Zero GZDF 1600 SA - neodporúčame, tiež veľmi drží vodu, vhodná na miesta, kde sa pena nestretne s kvapkajúcou vodou. Lepšie ako Sinus Live ANS, výrazne horšia než Gladen Aero Wave.
- Gladen Aero Wave - vlhkosť dokáže odbúrať. Padajúce kvapky vo vertikálnej polohe tiež nie sú problém, ale ak dáme túto gumopenu pod priamy prúd vody, vodu nasakuje tiež, ale výrazne menej ako obyčajná pena, a preto je táto akustická gumopena vhodná do dverí auta. Pre 100% odbúrateľnosť vody a vlhkosti odporúčame použiť na penu špeciálnu impregnáciu Carbon Collective Repel, ktorá sa používa na látkové sedačky alebo obuv. Po vyschnutí tento materiál nemení svoje vlastnosti a nedrobí sa ako obyčajné akustické peny.
Ukážka, ako to funguje v reálnom prostredí: