Môj účet

Subwoofer JL Audio 12W7AE-3

12", 1000 W RMS, 86,2 dB (1W/1m), 3 Ω
Viac o produkte
Pomôžeme vám s nákupom
Subwoofer JL Audio 12W7AE-3
Tip

Subwoofer JL Audio 12W7AE-3

Platforma W7 sa v posledných rokoch stala referenčným štandardom vo svete špičkového domáceho audia. Varianty W7 sa používajú v ultraprémiových domácich subwooferoch JL Audio Fathom® a Gotham®, ktoré získali najvyššie hodnotenie a odporúčania od popredných svetových recenzentov a sú každodenne používané najlepšími svetovými nahrávacími a masteringovými štúdiami. Jedinečným návrhom W7 je jeho schopnosť poskytovať extrémny výstup, presnú dynamiku a vznešenú kvalitu zvuku... to všetko zároveň. Kľúč k týmto výkonnostným schopnostiam leží v samotnom jadre konštrukcie reproduktorov, kde sa elektromagnetické a mechanické správanie spája diabolsky zložitým spôsobom. Intenzívny výskum tohto správania spoločnosti JL Audio umožňuje optimalizovať motory W7 a systémy odpruženia tak, aby verne reprodukovali každý detail basov s bezkonkurenčnou linearitou a presnosťou. Bolo vydaných osem amerických patentov pre motor, odpruženie a montážne technológie používané pri W7. Každý subwoofer W7 je vyrobený podľa prísnych štandardov kvality v továrni Miramar na Floride s komponentmi z globálnych zdrojov. Každý zo štyroch modelov má úplne originálny dizajn od rámu až po zadnú dosku. Dokonca aj skrutky použité pri montáži boli účelovo navrhnuté a vyrobené podľa konkrétnych špecifikácií. Možno trochu posadnutosť, ale rovnako tak hľadanie maximálnej reprodukcie zvuku. Cieľ, ktorý v JL Audio sledujú s vášňou a bez kompromisov. Pred desiatimi rokmi spoločnosť JL Audio predefinovala nízkofrekvenčnú reprodukciu pomocou svojich majstrovských a od základu navrhnutých subwooferov W7. Teraz Anniversary Edition W7 Series 12W7AE-3 ponúka najnovšie vylepšenia tohto prevratného dizajnu, zvýrazneného saténovo čiernym rámom, striebristo eloxovaným ozdobným prstencom a špeciálnym výročným logom.

Hlavné vlastnosti subwoofera JL Audio 12W7AE-3

  • 12" subwoofer s výkonom 1000 W RMS a kmitacou cievkou s impedanciou 3 Ω.
  • Najvyšší model JL Audio zameraný na vysoký výkon a excelentnú presnosť zvuku.
  • Technológia FCAM™ pre lepšiu kontrolu výchyliek a dynamické vyrovnanie kmitacej cievky.
  • Motor subwoofera optimalizovaný podľa patentovaného systému DMA.
  • Patentovaný design Elevated Frame Cooling na zlepšenú manipuláciu s výkonom.
  • Inovatívny ventilačný systém výrazne zlepšuje odvod tepla.
  • Technológia OverRoll™ Surround na presné ovládanie výchylky.
  • Patentované riadenie prúdenia vzduchu PVAC.
  • Optimalizované pre ozvučnice s malým objemom.
  • Pevná polypropylénová membrána W-Cone pre maximálnu torznú tuhosť.
  • Voliteľná dizajnová mriežka na ochranu subwoofera (nie je súčasťou balenia).
  • Vyrobené najmodernejšími technológiami v továrni JL Audio na Floride v USA.

O značke JL Audio

JL Audio je americký výrobca spotrebnej audio techniky, ktorý sa špecializuje na ozvučenie domácností, vozidiel a taktiež lodí. Patrí medzi hlavných priekopníkov ozvučenia vozidiel a najznámejší je bezpochyby vďaka svojim high-endovým subwooferom. Spoločnosť bola založená už v roku 1975 a patrí teda medzi najstarších výrobcov v tomto odbore. Pôvodné zameranie bolo na ozvučenie domácností, ale už na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov sa začali zaoberať aj car audio segmentom, ktorého popularita vo vtedajšej dobe prudko rástla. Počas svojej bohatej histórie vyrobili v JL Audio množstvo úplne unikátnych a patentovaných subwooferov, ktoré nemali v danej dobe takmer žiadnu konkurenciu. A podobné je to aj v súčasnosti. Subwoofery tohto výrobcu ohromujú svojim výkonom a zároveň úplne špičkovou kvalitou zvuku, unikátnymi patentmi a excelentným spracovaním. Najmä najvyššie rady W6 a W7 patria dlhodobo k tým najzaujímavejším produktom na dnešnom trhu. Zaujmú však aj revolučné ploché subwoofery série TW1 a TW3, ako aj dokonale vyladené subwooferové ozvučnice. Rovnakú kvalitu môžete očakávať aj pri zosilňovačoch a za zmienku stoja aj špičkové produkty určené pre integráciu na továrenské audio systémy. S produktmi JL Audio skrátka neurobíte chybu a môžete sa vždy spoľahnúť na ich vysokú kvalitu a unikátnosť.

Katalógové číslo12W7AE-3
ZnačkaJL Audio
OdkazyOficiálna webová prezentácia (anglicky)
RMS výkon RMS výkon subwooferu je stály výkon nepretržitého používania subwoofera. Ak sa výkon na dlhšiu dobu prekročí, môže dôjsť k nevratnému poškodeniu, resp. k spáleniu kmitacej cievky subwoofera. 1000 W
Citlivosť (SPL 1W/1m)Citlivosť, senzitivita čiže účinnosť subwoofera.
Citlivosť subwoofera sa udáva v decibeloch (dB) a zjednodušene povedané znamená, čím vyššia hodnota, tým menšie nároky na výkon zosilňovača. Ide de facto o hodnotení, ako subwoofer prevádza watty na zvuk. Hodnotenie citlivosti sú v úrovňou hluku merané na 1 meter od subwoofera pomocou 1 W (watt energie) alebo pomocou 2,83 voltu na zdroji na 1 meter.
Vyššia Decibelová úroveň znamená, že subwoofer je hlasnejší s nižším výkonom. Pre každý nárast o 3 dB citlivosti, subwoofer vyžaduje polovičnú silu pre reprodukciu rovnaké hlasitosti. Napríklad, ak 88 dB subwoofer potrebuje 300 wattov na výrobu určitej hlasitosti, potom subwoofer s 91 dB citlivosťou potrebuje len 150 wattov, aby sa dostal na rovnakú účinnosť.
86,2 dB
Impedancia Impedancia - meranie elektrického odporu. Pri nákupe subwooferu je veľmi dôležité, aby sa každý ubezpečil, že impedancia je v súlade so zosilňovačom, ktorý na neho zapájate. U subwooferov s dvojitou kmitacou cievkou sa doporučujeme riadiť podľa informácií v poradni!
Príklad:
2 Ohmový subwoofer nemožno pripojiť na zosilňovač, ktorý je stabilný len do 4 Ohmov. 4 Ohmový subwoofer možno bez problémov použiť na zosilňovač, ktorý je stabilný do 2 Ohmov. Zapojenie 4 Ohm subwoofera na zosilňovač, ktorý je stabilný do 4 Ohmov, tiež bez problémov. Najbežnejšie impedancia subwooferu sú 4 Ohm.
3 Ω
Frekvenčný rozsahSchopnosť subwoofera zahrať signál od najnižšieho kmitočtu po najvyššie, resp. schopnosť subwoofera verne reprodukovať zvuk v konkrétnom frekvenčnom pásme. Subwoofery v ideálnom prípade zahrajú od 20 - 150 Hz.
Odborne:
V oblasti kmitočtov od 40 až po 16 000 Hz sa vyskytuje prevažná väčšina základných i alikvotných (harmonických) tónov všetkých hudobných nástrojov. Nás zaujíma, aký je priebeh vyžiareného akustického tlaku v tomto rozsahu frekvencií pri napájaní reproduktorové sústavy konštantným príkonom. Tomuto priebehu hovoríme frekvenčná charakteristika, ktorá nám udáva úroveň vyžiareného akustického tlaku v decibeloch (dB) v závislosti od frekvencie. Najvýstižnejšie možno vyjadriť frekvenčnú charakteristiku reproduktora alebo reproduktorové sústavy grafom.
Väčšinou ale je frekvenčná charakteristika udávaná uvedením maximálnej tolerancie akustického tlaku v danom frekvenčnom rozsahu, napr. 50 až 15 000 Hz - + 6 dB. Keďže je frekvenčná charakteristika reproduktorov aj sústav všeobecne značne nerovnomerná, neudávajú niektorí výrobcovia z taktických dôvodov vo svojich katalógoch ani túto maximálnu toleranciu akustického tlaku v decibeloch. Takto ochudobnený údaj je bohužiaľ bezcenný. Čo je platné, že výrobca ponúka reproduktorovú sústavu s kmitočtovým rozsahom 30 až 20 000 Hz, ak sa obáva uviesť maximálne nerovnomernosť akustického tlaku v tomto rozsahu, pretože môže mať toleranciu napr. + - 20 dB.
Nerovnomernosť čiže zvlnenie frekvenčného priebehu u dobrých reproduktoprových sústav pre kvalitný prednes hudby nemá prekročiť v pásme 80 až 12 000 Hz + - 3 dB a v pásme 40 až 16 000 Hz + - 6 dB. Väčšia nerovnomernosť už ochudobňuje alebo zdôrazňuje určité tónové oblasti, čo môže spôsobiť počuteľné alebo aj rušivé skreslenie. Mení sa tiež podiel medzi základnými tónmi a vyššími harmonickými, tým sa mení farba zvuku a jednotlivé hudobné nástroje aj celý hudobný obraz znie neprirodzene.
18 - 200 Hz
Priemer subwooferaPriemer subwoofera je uvádzaný na skrutkovacie diery. Celkový vonkajší priemer subwooferu je zvyčajne o 1-2 cm širšie, podľa rozmerové kategórie subwoofera. U 30-tich cm subwooferu je vonkajší priemer vč. ochranné gumy 31,8 cm a u 25-tich cm subwooferu je to 26,5 cm vr. ochranné gumy. 300 mm (12")
Montážna hĺbka subwooferaMontážna hĺbka subwoofera sa meria od najspodnejšej hrany magnetu až po spodný okraj plechového alebo liateho koša subwoofera. 241 mm
Odporúčaný objem uzavretej ozvučnice Uzavretá ozvučnica sa vyznačuje jednoduchou konštrukciou. Uzatvorené ozvučnice bývajú spravidla menších rozmerov ako ozvučnice bassreflexové a na ich tlmenie sa používa špeciálny tlmiaci rúno.
Uzavretá ozvučnica má výhodu v tom, že zabraňuje akustickému skratu medzi vyžarovaním prednej a zadnej strany membrány subwoofera. Nevýhodou je, že uzavretá ozvučnica dvíha vlastné rezonančný kmitočet použitého subwoofera a tým tiež zvyšuje dolná limitná kmitočet. To preto, že je zadná strana membrány pri vyžarovanie subwoofera v uzavretej ozvučnici nútená stláčať a zřeďovat vzduch vo vnútri ozvučnice. Tým sa pridáva k vlastnej tuhosti kmitacieho systému subwooferov ešte tuhosť vzduchu v uzavretej ozvučnici. To spôsobuje zväčšenie tuhosti kmitacieho systému a tým aj zvýšenie rezonančnej frekvencie celého systému: subwoofer -> ozvučnice.
Zvýšenie rezonančného kmitočtu pre daný subwoofer je tým väčšia, čím menší je objem vzduchu v uzavretej ozvučnici. Pomerne malý objem vzduchu v uzavretej ozvučnici pôsobí na subwoofer ako akustická pružina pri vyžarovaní zadnej strany membrány dovnútra uzavreté ozvučnice.
POUŽITIE: Hlavne na kvalitné počúvanie basov v celom pásme s dôrazom na detailnosť a presnú reprodukciu na spodnom pásme.
Klady a zápory:
+ Čistá reprodukcia
+ Malé skrine
+ Jednoduchšie naladenie
- Nízky stupeň účinnosti v hlbokých basoch
- Hlasitosť len za cenu enormného vychýlenie membrány
- Nemožno očakávať výraznejšie akustický tlak
38,94 l
Odporúčaný objem bassreflexovej ozvučnice bassreflexová ozvučnica je riešená rovnako ako uzavretá ozvučnica, ale má navyše ešte tzv. Bassreflexový nátrubok, čiže "bassreflex" alebo štrbinu. Na tlmenie bassreflexových ozvučníc sa používa ihličkový molitan.
POUŽITIE:
Ideálne použitie je v prípadoch, keď chce poslucháč dosiahnuť vysoké hlasitosti a dobrej úrovne akustického tlaku. Ide o najlepší kompromis medzi kvalitným zvukom a výkonom a je tiež najčastejšie používaná
Klady a zápory:
+ Dobrá účinnosť v hlbokých basoch
+ K veľkej hlasitosti stačí malá výchylka membrány
- Reprodukcie menej presná ako u uzavretých ozvučníc
49,6 l
Fs - rezonančná frekvencia Fs - je spodná rezonančný kmitočet. Tento parameter je de facto voľný vzduch rezonančná frekvencia subwoofera. Jednoducho povedané, je to bod, v ktorom sa hmotnosť pohybujúcich sa častí subwoofera vyrovnáva sile suspenzie subwooferu, keď je v pohybe. Ak ste niekedy videli kúsok povrázku, ktorý začal nekontrolovateľne pohmkávať vo vetre, videli ste efekt dosiahnutie rezonančnej frekvencie.
Hmotnosť pohyblivých častí a tuhosť odpruženia (surround a spider) sú kľúčovými prvkami, ktoré majú vplyv na rezonančnú frekvenciu. Ako všeobecné pravidlo platí, že nižšie Fs označuje subwoofer, ktorý by bol pre reprodukciu nízkych frekvencií lepšie ako subwoofer s vyššou Fs. Nie je tomu tak ale vždy, pretože do výsledného zvuku vstupujú potom aj ďalšie dôležité parametre subwoofera.
27,2 Hz
Vas - ekvivalentný objem vzduchu Vas - predstavuje objem vzduchu, ktorý pri stlačení na jeden kubický meter pôsobí rovnakou silou ako dodržiavanie (CMS), suspenzia v určitom subwoofera. Vas je jedným z parametrov, najkomplikovanejším pre meranie, pretože na zmeny tlaku vzduchu majú vplyv podmienky relatívnej vlhkosti a teploty.
Ďalší spôsob, ako opísať čo VAS: skúste použiť subwoofer a nájsť takú ozvučnici, ktorá má správnu veľkosť, aby sa vzduch vrátil rovnakou tuhosťou do rovnakej rezonancie. Veľkosť tohto boxu sa rovná Vas. Existujú však aj ďalšie parametre, ale tie pre presný výpočet ozvučnice nie sú natoľko potrebné. Pri stavbe ozvučníc sú tiež dôležité hodnoty rezonančnej frekvencie a Q-parametrov.
66 l
Xmax + - Xmax - maximálne natočenie membrány subwoofera jedným směrem- nie je to súčet, alebo tiež skratka pre maximálnu lineárnu výchylku. Výstup subwoofera sa stáva nelineárne, keď kmitacia cievka začne opúšťať magnetickú medzeru. 29 mm
QesElectrical Q-factor of driver je elektrický činiteľ kvality (elektrické tlmenie). Ak sa pohybuje cievka subwooferu v magnetickom poli, generuje vlastný prúd, ktorý pôsobí proti jej pohybu. QES je bezrozmerný parameter a čím je číslo nižšie, tým je generovaný prúd vyššia a pohyb cievky je tak tlmenejšie, takže sa znižuje celkový prúd tečúci cievkou, výchylka aj citlivosť okolo rezonancie fs. Pohybuje sa v hodnotách od 0.08 až 0.6, v extrémoch, u obyčajných univerzálnych meničov, aj 20. Subwoofery s príliš nízkou hodnotou QES, veľmi tlmený systém, nie sú vhodné do určitých typov ozvučníc. 0,514
QmsMechanical Q-factor of driver je mechanický činiteľ kvality (mechanické tlmenie). Jedná sa o mechanické straty ovplyvňujúce (tlmiaci) pohyb membrány subwoofera. QMS je bezrozmerný parameter a čím je číslo vyššie, tým sú straty menšie, tzn. vyššia je aj výchylka a citlivosť v spodnom pásme, pohybuje sa okolo 0.4 - 25. 7,807
QtsTotal Q-factor of driver je celkový činiteľ kvality, zahŕňa v sebe oba parametre QES a QMS (elektrický QES a mechanický QMS). Pohybuje sa v hodnotách cca od 0.08 až 0.6, výnimočne až 3. QTS subwoofera sa počíta rovnako ako napríklad dvojica paralelne radených odporov, na výsledok má teda rozhodujúci vplyv menšia hodnota, ktorú nemožno prekročiť, tou býva väčšinou QES. 0,482
HmotnosťHmotnosť subwoofera v kilogramoch. Hmotnosť sa spravidla uvádza netto, čiže bez obalu. 20,4 Kg

Hodnotenie

Celkové hodnotenie
0 %
Nikto zatiaľ produkt nehodnotil
Ohodnoťte produkt:
Spýtajte sa nás
Vaše údaje použijeme len pre zaslanie odpovede.